Z Bojníc do Kežmarku za menej ako minútu? Žiadny problém!

Hrad Strečno

Práve sme si pozerali nádvorie Bojnického zámku, keď vtom sme sa zrazu ocitli pod Kežmarskou zvonicou. Nie, nevypili sme žiadny čarovný gumidžús ani sme neobjavili teleport. Navštívli sme novootvorený park miniatúr s názvom Mini Slovensko v Liptovskom Jáne.

Bojnický zámok

Prví návštevníci mohli prejsť jeho bránami už začiatkom leta 2016. A reakcie sú jasné – toto je presne to, čo na Slovensku chýbalo. Vo svete sú parky so zmenšeninami architektonických pamiatok bežnou praxou. U nás je takéto spoznávanie krajín zatiaľ v plienkach. Našťastie je tu OZ Mini Slovensko, ktoré pod vedením Kamila Fischera predstavilo verejnosti 13 zmenšenín rôznych hradov, zámkov, zvoníc a všelijakých historických unikátov, na ktoré pozerá s otvorenými ústami nejeden návštevník. Miniatúry sú detailne prepracované v mierke 1:25 a majú všetko to, čo majú aj ich veľkí bratia. Napríklad na taký hrad Strečno bolo použitých 270 tisíc minikamienkov aby sa čo najlepšie podobal originálu. Fasáda radnice z Levoče bola natieraná presne tou istou farbou ako skutočná levočská radnica a na Kaplnke sv. Michala je nalepených 22-tisíc šindľov. A všetko bolo vyrábané poctivo ručne, bez zbytočného používania technológií. Areál Minislovensko je určite vynikajúcim typom na výlet pre rodiny s deťmi, ktoré nemajú čas a ani možnosti pozrieť si každú jednu pamiatku osobne. Slúži ako výborná učebná pomôcka pre žiakov a študentov, dokonalá ukážka slovenskej histórie pre zahraničných turistov ale taktiež ho môžete navštíviť aj len tak, ak sa chcete poprechádzať v peknom zelenom parčíku a vidieť pritom kus krásneho umenia. Zaujímavé je, že autori nevyberali len tie najznámejšie slovenské pamiatky, ale zobrazili aj tie verejnosti menej známe, ako napríklad domček z Ihráču z oblasti Tekov, Urbanovu vežu, drevený most v Kluknave a veľa iných. A na ďalších siedmich miniatúrach sa práve pracuje a budú doplnené do zbierky už čoskoro.

Takže ak chcete naplno využiť nedeľné popoludnie na čerstvom vzduchu a niečo sa popri tom aj dozvedieť, odporúčame smer – Liptovský Ján. Otváracie hodiny sú na oficiálnej stránke od 9:00 do 17:00, ale kvôli nečakane veľkému počtu návštevníkov boli do konca septembra predĺžené až do 19:00. Aktuálne by mal byť vstup do 16:00 hod. Vstupné je 5 EUR na dospelú osobu, ale na to, aké skvosty tam uvidíte je to naozaj zanedbateľná čiastka a ešte k tomu podporíte aj slovenský turizmus.

Vchod Minislovensko Liptovský Ján
Ľudová architektúra Tekov Ihráč
Renesančná zvonica v Spišskej Sobote
Hrad Strečno
Drevený kostolík v Hervartove
Kaplnka sv. Michala v Košiciach
Mauzóleum rodiny Migazzi

foto @Dušan Hrivnák: Penzión Liptov www.penzionliptov.sk a www.minislovensko.sk