Tip na výlet pre malých aj veľkých: Stanišovská jaskyňa

Stanišovská jaskyňa

Máme už za sebou prehliadky viacerých jaskýň. Áno, všetky slovenské jaskyne sú krásne a je úžasné, čo všetko dokázala príroda vytvoriť pod povrchom zeme. No bohužiaľ postupne sa nám akosi začali všetky prehliadky jaskýň zlievať do jednej veľkej kopy. A nakoľko nie sme veľkými odborníkmi na krasové útvary, tak si povedzme narovinu – všetky jaskyne sa nám javili úplne rovnaké. Na odporúčanie nášho veľmi dobrého známeho sme však speleológii dali ešte jednu šancu a navštívili sme Stanišovskú jaskyňu. A dobre sme spravili! Zabudnite na nudné a zdĺhavé prehliadky plné nezáživných faktov. V Stanišovskej jaskyni sa začína skutočná expedícia. Na chvíľu sme sa vrátili do detských čias, kedy sme sa hrali na malých objaviteľov – vedcov, archeológov, výskumníkov a všetky možné povolania, o ktorých snívajú malé deti. Ale nepredbiehajme.

Stanišovská jaskyňa

Jaskyňa je lokalizovaná v Stanišovskej doline, približne 3 kilometre za Liptovským Jánom – časť Jánska dolina. Pred Jaskyňou sa nachádza veľké parkovisko, ktoré je navyše bezplatné. V jeho okolí sú rôzne zaujímavé atrakcie, ktoré postavili sami jaskyniari. Ak ste teda prišli na prehliadku o čosi skôr, aspoň vám ubehne čas rýchlejšie. Super je to, že prehliadky sa robia v komorných 10-15 členných skupinkách, vďaka čomu zažijete, na rozdiel od bežných masových vstupov, veľmi príjemnú rodinnú atmosféru. V útulnej drevenej chatke si môžete prezrieť tabule so stručnou históriou jaskyne a rovnako tak zakúpiť vstupné. Dospelí zaplatia 6 Eur, deti a dôchodcovia 3,50 Eur a obyvatelia Liptovského Jána a obce Smrečany majú vstup za 1 Euro (treba sa však preukázať občianskym preukazom). Jaskyňa je otvorená denne, prvý vstup začína o desiatej ráno, ten posledný o štvrtej poobede. Dĺžka samotnej návštevy jaskyne sa pohybuje v rozpätí od 45 minút do jednej hodiny, v závislosti od aktivity pýtajúcich sa návštevníkov.

Sprievodca v Stanišovskej jaskyni

Lesnou cestičkou, s veľmi slabým stúpaním, sme sa za 10 minút dostali pred vstup do jaskyne. Nevyčerpaní státím v dlhej rade na lístok, ako aj oddýchnutí minimálnym predieraním sa medzi turistami, sme po vstupe do jaskyne dostali čelovku. Takú ozajstnú ledkovú. Nakoľko v jaskyni nie je zavedená elektrika, potrebovali sme ju už na začiatku. Za chvíľu sme pocítili, že nám je akosi zima. Teplota tu podľa informácie od sprievodcu bola len šesť stupňov.

Tak hor sa na prieskum

Jaskyňa je stále v štádiu objavovania, čiže všade naokolo sme mohli vidieť všelijaké náradia a príslušenstvá, s ktorými jaskyniari pracujú. Na začiatku exkurzie nás upútala maketa lezúceho jaskynného pracovníka, podľa sprievodcu jedného zo zabudnutých kolegov:)

Celú prehliadku bolo o zábavu postarané. Nečakajte naučené fakty od znudenej pani sprievodkyne. Touto exkurziou vás povedú ľudia z fachu, ktorých práca je aj ich koníčkom. A to robilo prehliadku ešte pútavejšiu.

prehliadks
interaktívna prehliadka

Ani sme sa nenazdali a hodinka nám ubehla ako voda. Okrem iného sme sa dozvedeli, ako sa pestujú jaskynné diamanty, videli sme neviditeľného živočícha chvostoskoka a nad hlavami nám lietali pojašené netopiere.

netopier

Nakoniec sme si návštevu jaskyne uctili pri šamanskom obetnom mieste OMO, kde môže každý jeden návštevník ako vďaku nechať v jaskyni na pamiatku ľubovoľný predmet. A ako sme mohli vidieť – fantázii na zanechanie predmetu sa medze naozaj nekladú.

obetné miesto šamanov
obetné miesto šamanov

Ale v jednom je prehliadka Stanišovskej jaskyne rovnaká ako všetky ostatné. Ak ste už nejakú tú jaskyňu navštívili, určite vám sprievodca položil otázku, v ktorej sa dotazoval na 3 najznámejšie druhy kvapľov. Všetci vieme, že je to stalag-niečo. Ale ako si zapamätať tú správnu koncovku? Tu je náš ťahák, vďaka ktorému vyhrávame tento kvíz v každej jednej jaskyni 🙂

1. Krasový útvar rastúci zhora nadol – STALAGTIT – koncovka sa začína písmenom T a keďže veľké tlačené písmeno T píšeme zhora nadol, stalagtit je krasový útvar rastúci zo stropu smerom k zemi.

2. Zdola nahor rastie útvar s názvom STALAGMIT – koncovka sa začína na písmeno M. A ako píšeme veľké tlačené M? Zdola nahor. Čiže stalagmit vždy rastie zo zeme smerom k stropu.

3. Keď sa oba útvary navzájom spoja, tak nám vznikne STALAGNÁT. N-ko je písmeno, ktoré píšeme bez pauzy zdola nahor a zhora nadol, čiže akoby nám spojilo dve roviny – dolnú aj hornú. Alebo si to zapamätáte aj tak, že stalagnát je jednoducho úplne iné slovo ako dve predošlé a máte vybavené:)

krasové útvary
krasové útvary

Takže šup šup, kto sa nestíha naučiť, nech si aspoň urobí ťahák. Lebo za uhádnutie tohto kvízu vás na konci prehliadky čaká odmena. Nie však finančná. Ešte lepšia – vo forme prípitku z domácej pálenej, minimálne päťdesiatdvojky, ktorá naozaj padne vhod, nakoľko je po celú dobu v jaskyni zima a takmer 100% vlhkosť.

jaskyniari
detskí jaskyniari

Čo dodať na záver. Azda len to, že Stanišovská jaskyňa nepatrí medzi tých trinásť známych slovenských jaskýň, o ktorých sa učíme na hodinách geografie, už na základnej škole. Škoda. Veď čo môže byť krajší zážitok, ako ten, v ktorom sa miesto zábradlí dotýkame prírody, a v ktorom pasivitu vystrieda interaktívnosť? My to vieme. Prechádzka Stanišovskou jaskyňou pre malých i veľkých. A práve preto jej dávame jaskynných, vtipných, originálnych a bezprostredných 10 bodov z 10-tich. Koľko jej dáte vy?

Za poskytnutie fotiek ďakujeme ,www.staniska.sk