Kvôli rope netreba chodiť až do ďalekého Perzského zálivu, stačí zostať na Slovensku a navštíviť obe

Prvé, čo mi napadne, keď sa spomenú Kysuce, je to, že je tam zzzziiiimaaaa. Teda nie vždy, samozrejme závisí to od ročného obdobia, ale určite je tam priemerná ročná teplota o pár stupňov nižšia, ako u nás na západe. Veď aj rosničky v predpovediach počasia vravia, aká teplota bude na Slovensku s výnimkou Kysúc, Oravy, Liptova a Spiša 🙂
Ale okrem zimy sme na Kysuciach objavili ešte jedno špecifikum pre túto oblasť a to ropu. Konkrétne ide o Korniansky ropný prameň, ktorý sa nachádza v okrese Čadca, v obci Korňa, priamo v náručí Beskýd. A aj keď by na ňom ropní magnáti veľmi nezarobili, netreba ho zatracovať. Ide totiť o ojedinelý geologický unikát nielen na Slovensku, ale dokonca v celej Európe.

A ako je vôbec možné, že máme ropu?
Ide o prirodzený výver ropy na zemský povrch. Vďaka nemu vzniká ropná mláka s veľkosťou asi 2×2 metre, ktorá na prvý pohľad vyzerá ako obyčajná bahno. Ak sa však pozriete bližšie, uvidíte ropu jemne bublinkovať, tiecť a ak budete mať šťastie, zachytíte nad mlákou aj svetlý plameň, ktorý spôsobuje samovznietivý metán. Napriek tomu, že má ropa v Korni veľmi kvalitné zloženie, nikdy jej nebolo až toľko, že by sa mohla začať ťažiť. Domáci obyvatelia využívali prameň počas druhej svetovej vojny na vykurovanie, svietenie a dokonca ju používali v obkladoch na rôzne kožné a reumatologické ochorenia. V roku 1995 bol prameň vyhlásený za prírodnú pamiatku.

Ak sa teda niekedy ocitnete v kysuckom regióne, určite nevynechajte návštevu Kornianskeho ropného prameňa (foto p. Sloviaková, www.regionkysuce.sk)