Speleoterapia, alebo hovorovo jaskynná terapia, je uznávaná liečebná metóda, ktorá využíva špeciálne prostredie jaskýň na liečbu opakovaných a chronických chorôb dýchacieho ústrojenstva. Účinnou látkou sú veľmi malé častice, tzv. aerosóly, ktoré sa nachádzajú najmä v krasovom prostredí a blahodarne pôsobia pri každom jednom nádychu. V obci Bystrá sa nachádza Bystrianska jaskyňa a je jednou z dvoch jaskýň na Slovensku, v ktorej sa dá takáto terapia absolvovať. Pre detailnejší pohľad na to, ako vlastne speleoterapia funguje, sme sa zhovárali s Jankou Urbanovou, ktorá má speleoterapiu v Bystrianskej jaskyni úspešne za sebou.
Ahoj Janka, ďakujeme, že si prijala pozvanie na rozhovor s nami. Je to vôbec prvý rozhovor v histórii našej stránky, tak sa teda veľmi tešíme, že si prijala pozvanie. Na začiatok by nás zaujímalo, čo ťa priviedlo k tomu, aby si takýto druh terapie absolvovala.
Priviedli ma k tomu moje dlhotrvajúce zdravotné problémy, ktoré sa opakujú najmä v jesennom a zimnom období, keď začne vonku chladnejšie počasie. Mám astmu a aj chronický zápal prínosových dutín. V lete je to lepšie, no v zime začnem byť vždy náchylnejšia na ochorenia dýchacieho ústrojenstva a každou chorobou sa mi zhoršuje aj samotná astma. A keďže minulú zimu to bolo asi najkritickejšie za posledných pár rokov, tak som si povedala, že musím nájsť aj niečo iné, nielen neustále užívanie podporných liekov či antibiotík.
Minulý rok si bola teda často chorá?
V tom období som sa práve vrátila zo zahraničia, kde som niekoľko rokov pracovala. Podnebie tam bolo ideálne, v zime nie menej ako 6°C, na jar a na jeseň veľmi príjemné slnečné počasie, v lete zas také tie pravé tropické horúčavy. Myslím si, že po návrate na Slovensko som nebola zvyknutá na naše klimatické podmienky a môj zdravotný stav sa zhoršil, o čom svedčili aj štyri, podotýkam dôkladne vyležané, chrípky v priebehu piatich mesiacov. Preto som sa rozhodla, že s tým musím už niečo robiť, a okrem iného sa moja astma a aj kašeľ zhoršili. Lekári mi veľmi odporúčali more, pobyt pri ktorom som toto leto absolvovala, ale dozvedela som sa aj o speleoterapii, preto som si povedala, prečo nie?
Kde si sa o speleoterapii dozvedela?
Informáciu o speleoterapii mi sprostredkovala moja mamina, spomenula mi, že to niekde počula, buď od známych alebo z médií. Na základe toho som si potom sadla k počítaču a našla som na internete, že existuje speleoterapia práve v Bystrianskej jaskyni. Mali veľmi dobre prepracovanú stránku, prijateľné ceny, a jaskyňa bola vsadená do prekrásnej časti Nízkych Tatier, preto som veľmi nerozmýšľala a rovno, prostredníctvom ich stránky, sa prihlásila na pobyt.
Komu sa odporúča terapia?
Terapia sa odporúča najmä deťom a dospelým s opakovanými infektami horných i dolných dýchacích ciest, súčasným a bývalým fajčiarom, astmatikom a všeobecne ľuďom, ktorí majú problémy s dýchacím ústrojenstvom a sú náchylní na ťažkosti spôsobené napríklad znečisteným vzduchom.
Ako dlho trvá taký pobyt?
V Bystrianskej jaskyni robia 14-dňové pobyty, pričom je možné spojiť napríklad aj dva turnusy dokopy. Keďže som s tým predtým nemala žiadne skúsenosti a nevedela som, či sa mi tam bude páčiť a či to bude vôbec zaberať, tak som sa dotazovala, či je možné nastúpiť aj na skrátený, napríklad 10-dňový pobyt. Pani, ktorú som kontaktovala, mi odpísala, že je ideálne absolvovať minimálne dva týždne, ale že cenu majú stanovenú na deň, preto bolo možné nastúpiť aj na 10-dňovú liečbu.
Pripravovala si sa na pobyt nejako špeciálne?
Ani veľmi nie. Všetky inštrukcie sú na stránke podrobne napísané, dokonca vám ich po zaplatení zašlú prostredníctvom e-mailu. Asi to najdôležitejšie bolo priniesť si so sebou spacáky a teplé oblečenie, pretože celá terapia prebieha v jaskyni, kde je maximálne do 8°C.
Na niektoré lekárske vyšetrenia je nutné byť zdravý. Bolo v tomto prípadne nutné byť 100% fit, aby ťa pustili do jaskyne?
Nie, nemusíte byť úplne zdraví, dokonca veľa detí počas terapie ochorie, dostanú menší kašeľ alebo nádchu. Tým, že speleoterapia prebieha v jaskyni, je to častokrát normálny jav, treba s tým počítať. Ale v podstate áno, môže tam ísť aj človek s ľahším nachladnutím, nádchou, samozrejme nie s vysokou teplotou alebo horúčkami.
Ako často si počas tých desiatich dní navštívila Bystriansku jaskyňu?
Každý deň, okrem pondelka kedy je jaskyňa zatvorená. V podstate vstup do jaskyne je naplánovaný vždy dva krát za deň, ale zákazníci si musia vybrať, či chcú chodiť na doobedňajšie terapie, ktoré boli od 9:00h do 11:30h, alebo na poobedňajšie. Tie začínali od 14:00h a trvali do pol piatej. Štandardne bol tak čas pobytu v jaskyni dve a pol hodiny. Vstupy som si mohla vybrať už na prihláške, s tým, že zmena je vyhradená. Samozrejme veľa závisí aj od počtu účastníkov a od toho, ako sa jednotlivé turnusy naplnia, resp. nenaplnia. Ak sa niektorý z turnusov nenaplní, je potrebné prispôsobiť sa a navštevovať turnus, ktorý je napríklad iba v popoludňajších hodinách.
Ako prebieha samotný proces návštevy jaskyne? Osobne si to predstavujeme tak, že sa tam iba spí, alebo to tak nie je?
Je potrebné povedať, že Bystrianska jaskyňa funguje normálne, aj pre verejnosť. Preto sú vchody do jaskyne dva, jeden je pre verejnosť a druhý, na trošku inom mieste, je pre zákazníkov speleoterapie. Vchod do jaskyne pre klientov speleoterapie bol zaujímavý v tom, že mal dve brány. Prvou sme najprv všetci vošli dnu, do tmavej úzkej chodby a keď sme boli všetci vo vnútri, brána sa zatvorila. V tejto časti jaskyne bola úplná tma. Naše panie sprievodkyne, ako aj niektorí klienti, ktorí už absolvovali speleoterapiu predtým, mali so sebou baterky, ktorými sme si svietili pod nohy, a ktoré ocenili najmä malé deti. Po prejdení tohto asi 300 metrového jaskynného úseku, sme zastali pred ďalšími dverami, ktorými sme už vstúpili do miestnosti. Tá už bola pekne osvetlená.
Dôvod, prečo mal vchod dve brány bol, aby veľká skupina klientov pri svojom hromadnom vstupe, ktorý samozrejme pri počte ľudí 20-30, trval aj pár minút, nepúšťala do vzácneho jaskynného priestoru teplo a znečistený vonkajší vzduch.
Bola miestnosť určená pre speleoterapiu iná, ako samotná jaskyna?
Nie, stále to je jaskynný priestor, všade naokolo boli kvaple, a s výnimkou lehátiek a karimatiek nič nenasvedčovalo tomu, že sa nenachádzame v jaskyni. Karimatky boli zabalené v igelite, kvôli nadmernej vlhkosti a zrážanlivosti vody, tie sme preto museli zakaždým vybaliť a prípadne poutierať. Pokiaľ návštevník nemal so sebou vlastný spacák, pracovníci jaskyne mu ho za poplatok 1 Eur na deň ochotne požičali. Keď sme si všetko pripravili, mohli sme začať. Najprv sme sa museli rozcvičiť, a keďže celá terapia je najmä kvôli malým deťom vedená hravou formou, jednalo sa skôr o hranie sa.
Boli ste teda zmiešaná skupina? Deti a dospelí?
Áno, v našej skupine boli deti aj dospelí, buď ako pacienti alebo ako rodičia sprevádzajúci svoje deti. Dokonca dospelí, ktorí boli v sprievode svojich deti, pokiaľ nevyužívali lehátko, platili nižšiu sumu. Tým, že sme v skupine mali deti, tak celý proces bol prispôsobený im, avšak nebolo to vôbec rušivé. Samotná rozcvička pozostávala najprv zo spievania pesničky, potom sme robili rôzne pohybové cvičenia typu – držanie sa za ruky a robenie vláčika v kruhu, výskoky z podrepu, primárne za účelom zahriatia vlastného tela. Potom nám všetkým rozdali rehabilitačné gumy (resistance band), či drevené palice, s ktorými sme robili rôzne cvičenia na posilnenie dýchacích svalov. Nakoniec sme dostali slamky a fľašky s vodou, prípadne sme si ich mali priniesť aj sami a do nich sme fúkali.
Fúkanie cez slamky do vody malo špeciálny význam?
Áno, údajne je to forma cvičenia na posilnenie pľúcnych alveol (mechúrikov) a na zlepšenie výdychu.
Čo nasledovalo potom, keď ste docvičili?
Po kompletnej rozcvičke, ktorá bola rovnaká pri každom vstupe, sme si všetci ľahli, zabalili sa do spacákov a zhaslo sa svetlo. Pracovníčky, jedna pani akreditovaná sestrička miestnej nemocnice a jedna slečna, ktorá tam brigádovala, nám buď pustili audio rozprávky, alebo nám čítali z knihy. Často krát sa mi stalo, že som pri tom s pocitom úplnej relaxácie zaspala.
Čiže vy ste sa zahriali, potom ste si ľahli a primárny čas bol venovaný dýchaniu, keď bolo telo v pokoji?
Áno.
Nebola ti zima?
Priznám sa, že občas aj trochu bola. Ja som taký zimomravý typ, ale dá sa to zvládnuť. Niektorí ľudia mali na sebe oblečený lyžiarsky overal, ja som si ho nezobrala, a aj preto mi miestami bola zima. Ale ako som už spomenula, v jaskyni je do 8°C, bezvetrie, stabilná teplota, preto sa to dá v pohode vydržať. Treba si možno zobrať so sebou navyše jednu deku, aby ste boli v úplnom pohodlí a teple.
A cítila si nejaký efekt hneď počas svojho pobytu?
Čo sa týka môjho nosa, tak určite. Ja ho mám totiž pravidelne upchatý a niekoľko minút po vstupe do jaskyne sa mi okamžite uvoľnili nosné dutiny a dýchalo sa mi úplne perfektne. V prípade mojich problémov spojených s astmou som hneď nejaký veľký rozdiel necítila, ale v prípade astmy je liečba dlhodobejšou záležitosťou. Účinky sa neprejavujú okamžite. U mňa to malo blahodarný vplyv najmä na imunitu. Nerada by som to zahovorila, ale od jari tohto roka som nebola chorá, a to už máme skoré zimné obdobie, kedy takto pred rokom som už dávno užívala antibiotiká. Čiže určite je to dobré, minimálne z hľadiska zlepšenia imunity. A myslím si, že pre všetkých pacientov, ktorí sú takto často chronicky chorí, je najdôležitejšie, aby neochoreli akútne, lebo každou chorobou sa im chronické ochorenie len a len zhoršuje.
Čo ťa na pobyte v jaskyni prekvapilo najviac, resp. čo bolo iné? Čím sa líšil od tvojich predstáv?
Trošku ma prekvapilo, že to bolo zamerané najmä na deti. Dúfala som, že tam bude viac dospelých ľudí, ktorí prišli do jaskyne za liečbou ich vlastného zdravotného stavu, a nie ako sprievod svojich detí. Ja mám však deti rada, ale možno pre ľudí, ktorí by si chceli trošku viac oddýchnuť, a nemajú až taký vzťah k deťom, nemusí byť takýto typ terapie najvhodnejší. Ideálne by bolo, ak by jaskyňa ponúkala aj vstupy len pre dospelých, bohužiaľ také turnusy k dispozícii nie sú. Na druhej strane to bolo veľmi milé, deti boli disciplinované, a samotné rozcvičky prispôsobené skôr mladším návštevníkom jaskyne boli zábavné. Nemusí predsa vždy ísť len o klasické cvičenie, aby to malo efekt, dá sa to robiť rôzne.
Bola počas terapie aj nejaká úzka spolupráca s lekármi?
Áno. Predtým ako sme vošli do jaskyne, sme absolvovali vstupnú prehliadku, v rámci ktorej sme mali dýchať do špeciálneho prístroja. Moje výsledky dýchania boli, v porovnaní so zdravým jedincom horšie, keďže som astmatik. Dokonca som nespĺňala ani priemerné hodnoty, moje výsledky boli pod hranicou normálu.
Robili vám tieto testy aj na konci pobytu, aby porovnali zlepšenie?
Presne tak. Na konci sme robili znovu to isté, aby sme zistili, či sa niečo zlepšilo. Bohužiaľ, v mojom prípade sa ten výdych nezlepšil, čo ma sklamalo. Lekári mi však povedali, že niekedy aj zdraví ľudia nemajú výdych v norme, čiže nemám byť z toho nešťastná. Dúfala som však, že zlepšenie bude viditeľné, pretože na konci pobytu som subjektívne mala pocit, že sa mi oveľa lepšie dýcha. Po návrate domov mi môj ošetrujúci lekár povedal, že speleoterapiou sa môže človek úplne vyliečiť z polypov v nose, a rovnako tak vedie k markantnému zlepšeniu imunity.
Čo sa týka ubytovania, Bystrianska jaskyňa poskytuje aj ubytovanie, prípadne akýsi balík služieb spojených s ubytovaním? Alebo si si to musela všetko riešiť sama?
Ubytovanie som si riešila po vlastnej osi. Na stránke nájdete odkazy na odporúčané penzióny a hotely, ktoré sa nachádzajú v obci Bystrá, ale nakoniec som si ubytovanie pozrela a následne aj kúpila cez iný webový portál, špecializujúci sa na rezerváciu ubytovania. Aj keď sama nie som veľký fanúšik on-line nakupovania, vôbec to nebol pre mňa problém.
Kde si nakoniec bývala?
Prvé tri dni som bývala v hoteli Bystrá, chcela som si trochu oddýchnuť a využiť wellness, ktorý tam majú, potom som som sa presťahovala do neďalekého penziónu. Jedinou nevýhodou tejto obce je, že pokiaľ nemáte auto, je to dosť obmedzujúce. V strede obce je jeden malý obchodík, kde zoženiete to najnutnejšie, nie je tu ani pošta a nenájdete tu ani bankomaty. Ideálne je, ak má človek auto. Ale chodí sem autobus, ktorým som pravidelne chodila na zjazdovku Srdiečko a odtiaľ som sa poprechádzala po vyznačených turistických chodníkoch.
Z tvojho rozhovoru máme pocit, že speleoterapia skôr zlepšuje imunitu, ako samotnú astmu. Podstúpila by si ju opäť, respektíve odporučila by si ju našim čitateľom?
Áno, určite áno, je to minimálne veľmi pozitívna skúsenosť. Zvažujem, že by som išla aj budúci rok, ale musím podotknúť, že to zrovna nie je úplne lacná záležitosť, najmä pokiaľ sa speleoterapie zúčastní napríklad jeden rodič s dvoma deťmi. To už si potom takáto rodina môže za tú istú cenu dovoliť prípadne aj dovolenku pri mori. Ale každopádne speleoterapia stojí za zváženie. Ja som tento rok bola aj pri mori, skúšala som viacero alternatívnych vecí. Momentálne podstupujem liečbu injekciami s C vitamínom, aby som znížila riziko ochorenia. Užívam aj Wobenzym a Imunoglukán, vďaka ktorým sa mi choroby jesenných mesiacov zatiaľ úspešne vyhýbajú.
Janka, na záver možno ešte posledná otázka. Zaujímalo by nás, či slovenské poisťovne aspoň čiastočne neparticipujú na nákladoch spojených s rôznymi formami liečenia astmy?
Úprimne povedané, to som ani nezisťovala. Čo som sa rozprávala s ostatnými, tak podľa ich informácií poisťovňa hradí časť nákladov len deťom, čiže ja som na pobyt išla ako samoplatca. Ale informácie priamo z poisťovne nemám, to by bolo dobré overiť si u konkrétnej poisťovne, pod ktorú patríte.
Janka, veľmi pekne ti ďakujeme za Tvoj čas, a za to, že si sa s nami podelila o svoje zážitky zo speleoterapie v Bystrianskej jaskyni. Držíme palce, aby ti dobré zdravie vydržalo čo najdlhšie, a aby si niekedy vplyv astmy porazila úplne.
A vy čo myslíte? Je efekt liečby astmy pomocou speleoterapie dlhodobý, alebo je citeľný len v čase, kedy ho pacient podstupuje? Ak máte chuť absolvovať pobyt v Bystrianskej jaskyni aj vy a presvedčiť sa na vlastnej koži, prihlásiť sa môžete rovno ,TU!
Pevné zdravie želajú,
Martin a Lucia
zdroj: SSJ, www.speleofinal.webnode.sk