V období, kedy príroda spolu s počasím ponúkajú len upršané a sychravé dni a kedy je vyhliadka na príjemnú turistickú prechádzku lesom v nedohľadne, rozhodol som sa podeliť s vami o to, ako to vlastne vyzerá pred samotnou túrou.Za tých pár rokov brázdenia slovenskými horami a po niekoľkých stovkách prejdených kilometrov, som postupne zdokonalil svoj vlastný systém o tom čo a hlavne ako zbaliť tak, aby sme spolu s Luckou pohodlne vydržali v teréne celý deň. Možno vás sklamem už v úvode, nie je to nič svetoborné, ale možno pre tých ktorí len začínajú objavovať krásy prírody, ponúkam zopár rád a tipov na to, ako sa efektívne a hlavne ekonomicky pobaliť. Pretože nie je nič horšie, ako keď vám na túre chýba to, čo v danom okamihu najviac potrebujete. V rámci tohto príspevku sa budem venovať letnej turistike, pričom primárne sa pozriem na výbavu muža. Tá sa v porovnaní s tou dámskou líši len minimálne, v podstate je veľmi podobná s jediným rozdielom,a síce že dámy majú ladnejší krok, pôvabnejšie črty a zmyselnejšie krivky, preto ich oblečenie nezaberie v ruksaku toľko miesta, ako šatstvo rozmerov L, či XL.
Na začiatok je veľmi dôležité spomenúť, že základom úspešného vystrojenia sa na túru je sledovať počasie a najneskôr večer, deň pred tým, je potrebné pozrieť si aktuálnu predpoveď a tomu prispôsobiť vybavenie. Väčšina z nás chodí rada na túry keď je pekne, preto v našej modelovej situácii na nás čaká pekné slnečné počasie.
Čo na seba?
Osobne chodím veľmi rád v kráťasoch, ktoré sú vzdušné a veľmi dobre sa vďaka nim človek vie v exponovanom teréne hýbať. Pokiaľ však chodím do lesa v nižšie položených miestach, určite je lepšie mať na sebe dlhé nohavice, pri teplých slnečných dňoch so začiatkom vo Vysokých Tatrách zas naopak nosievam kraťase. Čo sa týka tričiek, tu obľubujem tie z kategórie termo, ktoré síce prepotíte ale výborne dokážu odvádzať vlhkosť a najmä v neskorších letných a veternejších mesiacoch výborne chránia pred ranným chladom. Samozrejme, svoj vzhľad môžete doplniť mikinou alebo svetrom, oplatí sa však investovať do oblečenia trošku viac a pre tých, ktorí sa potíte viac tak ako ja, je tu výborný trik menom termo vesta. Je všeobecne známe, že pokiaľ sa chce človek v prírode zahriať, musí si trieť rukami hruď namiesto toho typického vydychovania teplého vzduchu do dlaní. Spomínaná vesta je tak perfektnou pomôckou ako ochrániť stred tela pred zimou a zároveň pri premenlivom počasí, v teplejších momentoch dňa, poskytuje dostatok chladu pre celé vaše ruky. Obuv je samostatná kategória, ktorej sa možno budem venovať nabudúce v samostatnom príspevku, teraz len pripomeniem, že nikdy, ale naozaj nikdy nešetrite na kvalitnej obuvi. A rovnako tak nikdy obuv nevyberajte naslepo alebo cez internet. Treba ju vždy odskúšať v špecializovaných obchodoch a uistiť sa, že vám sadne doslova ako uliata. Ja som si tú svoju vybral tak, aby zvládala prechod vodou, snehom či dažďom a aby aj na konci dňa ostali moje nohy suché. Teda aspoň do istej miery, keďže sa potím aj na nohách, ale tam pre zmiernenie pomáhajú bavlnené ponožky a vetranie nôh počas pauzovania na dosiahnutom vrchole kopca.
Čo do ruksaku?
Určite vám všetkým napadne najmä jedlo a voda. Správne, zdroje energie sú veľmi dôležité, ale najprv by som začal náhradným oblečením, ktoré má rovnako svoje opodstatnenie. Osobne nosím v ruksaku počas leta náhradné termo tričká (aspoň 3 kusy + 1 kus na seba), ale to je veľmi individuálne. Pri výstupe sa dosť potím a pri dlhšom pauzovaní mám tendenciu na druhý deň jemne prechladnúť, preto si prepotené a doslova komplet mokré tričko pre vlastné pohodlie zvyknem pravidelne po cca dvoch hodinách prezliekať. Vám však možno postačí len jeden rezervný kus. Ďalej nosím v ruksaku náhradnú termo mikinu, v prípade ak je nadmorská výška chladnejšia. Ďalej u mňa nájdete náhradné ponožky, ale táto položka je skôr luxus ako nutnosť. Čo však určite prepych nie je, sú pršiplášte. Akokoľvek presná sa môže predpoveď počasia javiť, v horách a najmä vo Vysokých Tatrách je priam nutné mať vždy pri sebe pršiplášte. Viem, nie je to ľahká vec (jeden váži 700 gramov), ale verte mi, už niekoľkokrát sa nám oplatilo mať ich pri sebe. A aj na sebe. Určite nie je na škodu mať po ruke aj základné hygienické potreby, či prvky prvej pomoci. My napríklad nosíme leukoplasty, vreckovky, krém na opaľovanie a dobré je mať u seba aj Paralen, v prípade bolesti hlavy v dôsledku zmeny tlaku.
No a teraz k jedlu. Tu sa medze nekladú, každému, čo mu chutí. Ja si pribalím toho vždy viac, a to pre prípad vzniku nepredvídateľnej situácie a potreby prenocovať v divočine. Základom sú jablká a hroznový cukor (teda rýchlo využiteľné cukry s priamym vstrebávaním sa do krvi), ďalej menej zdravé keksíky, či glukózové tyčinky. Ďalej niečo mäsité na zaplnenie žalúdka a nakoniec to dopĺňam ešte proteínovým nápojom. Odporúčam pre úsporu miesta kúpiť malý 4dcl šejker, ktorý sa hravo zmestí do ruksaku. No a na pitie je ideálne mať vodu s množstvom minerálov, najmä magnéziom. Z vlastných skúseností počítam vždy 2 litre na hlavu, pričom fľašu vody nosíme aj v aute, z ktorej sa napijeme pred začiatkom a po skončení túry. Veľa ľudí má tradíciu pripiť si na vrchole kopca, preto si do ruksaku určite vedia pribaliť aj malú čutorku. Z praktického hľadika má však takisto svoje opodstatnenie, nakoľko vie jej obsah veľmi dobre zahriať v prípade náhleho ochladenia. Ja som však zástancom bez-alkoholovej turistiky, takže radšej alkohol nahrádzam sladkosťami.
Ako to všetko zbaliť?
To je veľmi dobrá otázka, pričom odpoveď na ňu určite nenájdete v malom batohu. Ideálna veľkosť je niekde medzi 30 až 45 litrami, väčší objem už môže byť na príťaž. Ten môj má 30 litrov a kapacitu na leto ideálnu, avšak pre zimnú turistiku by som prijal aj o 5 až 10 litrov viac. Veľmi dobré je mať ruksak s viacerými priečinkami, kedy nemáte všetky veci na jednej kope, ale naopak, pekne roztriedené v jednotlivých častiach ruksaku. Ten môj pozostáva z dvoch hlavných a nezávislých komôr, pričom po bokoch má tri malé kapsičky samostatne uzatvárateľné zipsom. Prednú časť mám vyhradenú pre oblečenie, zadnú časť pre pršiplášte, vody, jedlo a fotoaparát, ktorý nie vždy nosím v ruksaku. Malé bočné kapsičky ponúkajú prekvapivo veľa priestoru, hravo sa mi do nich zmestia dve tristogramové jablká, sladkosti rôzneho druhu a veľkosti, či hygienické potreby. Ak sa vám všetko podarí zbaliť a našponovaný zips dorazíte až na koniec, majte stále na pamäti, že váha jednotlivých položiek sa časom na túre znásobí. Preto, aj keď máte veľký ruksak, vždy myslite na to, či danú vec naozaj potrebujete alebo nie 🙂
Dva ruksaky.
Obsah manželkinho ruksaku je miestami identický s mojím, a ako som spomínal, oblečenie je vždy vec individuálna a preto zaberie len toľko miesta, koľko potrebujete. Vždy je však dobré, pokiaľ na turistiku môžete vyraziť vo dvojici. Môžete tak využiť voľný priestor a zobrať so sebou to, čo by sa vám do jedného ruksaku nezmestilo. Tak to robím aj ja a občas mojej polovičke pribalím o jedno jablko naviac.Tak čo? Ani vy sa už neviete dočkať kedy si vyskúšate svoje schopnosti nadobudnuté hraním tetrisu? Ja už teraz browsujem meteo stránky a neviem sa dočkať, kedy mi to počasie opäť dovolí. Snáď už čoskoro;)